Vegáni sa striktne vyhýbajú akýmkoľvek výrobkom živočíšneho pôvodu. Na rozdiel od vegetariánov však nekonzumujú ani mlieko, mliečne výrobky či iné živočíšne produkty ako vajcia alebo med. Vegáni tiež dbajú aj na neživočíšne zloženie kozmetických, hygienických či čistiacich výrobkov. Vegánska strava obsahuje výhradne potraviny rastlinného pôvodu ako sú zelenina, ovocie, obilniny a orechy.
Proteíny/bielkoviny sú základom každého ľudského tela. Najznámenjšou funkciou bielkovín je, že sa podieľajú na tvorbe svalových vlákien, podporujú ich rast či pozitívne vplývajú na chudnutie. Naše telo však potrebuje bielkoviny aj na rýchlejšiu regeneráciu, vytváranie a opravu svalových vlákien. Ak ste nevedeli,v skutočnosti sú aj vaše vlasy a nechty väčšinou zložené z proteínov/bielkovín.
Antioxidanty sú látky, ktoré sú schopné v organizme kompenzovať škodlivé účinky prebiehajúcich oxidačných procesov. Antioxidant môže byť jednak výživná látka (vitamín, minerálna látka), jednak enzým (bielkoviny v organizme, ktoré pomáhajú pri chemických reakciách). Antioxidanty hrajú kľúčovú úlohu pri prevencii vzniku niektorých chronických ochorení, ako sú napríklad rakovina, srdcové choroby, mŕtvica, Alzheimerova choroba alebo šedý zákal.
Dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov je nevyhnutný pre správnu funkciu nášho tela.
Pre správne fungovanie potrebuje organizmus všetky esenciálne živiny a nedostatok väčšiny z nich sa môže prejaviť ako oslabená imunita. Najlepším spôsobom, ako získať veľkú väčšinu vitamínov, minerálnych látok, esenciálnych mastných kyselín a aminokyselín, je pestrá a vyvážená strava.
Biopotraviny sú plodiny a výrobky, ktoré vznikli prirodzeným a zároveň kontrolovaným spôsobom, sú to certifikované a označené produkty ekologického poľnohospodárstva. V ekologickom poľnohospodárstve sa na rozdiel od bežného poľnohospodárstva nesmú používať agrochemikálie, chemické postreky a umelé hnojivá a zvieratám nie sú podávané antibiotiká, rastové hormóny ani geneticky modifikované očkovacie látky či iné lieky.
Raw alebo tiež živá strava, surová strava či vitariánstvo vychádzajú z myšlienky, že tepelne upravená strava výrazne stráca svoje výživové hodnoty. Raw food je strava, ktorá neprešla tepelným spracovaním, tj. teplotou nad 45 ° C. Takáto strava je plná vitamínov, minerálov, živín a aktívnych enzýmov. Hlavnými zložkami surovej stravy sú ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny, semienka, orechy, riasy, za studena lisované oleje. Používa sa odšťavovanie, mixovanie a sušenie ovocia a zeleniny, klíčenie semien, obilnín a strukovín.
Hoci si konope automaticky spájame s marihuanou, Konope siate, teda Cannabis sativa, z ktorého sa vyrábajú potraviny obsahuje len veľmi málo psychotropnej látky THC. V technickej odrode konope je najdôležitejšou látkou Cannabidiol (CBD), ktorý má vysoko protizápalové účinky. Tvrdenia o priaznivom vplyve konope na zdravie človeka potvrdzujú aj vedecké výskumy.
Pozitívne účinky :
- zlepšuje stav pokožky, vlasov a očí
- detoxikuje a regeneruje pečeň
- podporuje metabolizmus a prečisťuje tráviaci trakt
- má antibakteriálne a antiseptické účinky
- zmierňuje bolesť a opuchy kĺbov
- podporuje činnosť mozgu a koncentráciu
- dodáva energiu, pocit pohody a eliminuje úzkostné stavy
- priaznivo pôsobí na plodnosť ako aj počas PMS
- obnovuje tkanivá a pomáha pri raste svalov
- udržiava hladinu cholesterolu ako aj krvný tlak v norme.
Kakao, resp. spracovaný a zlisovaný kakaový bôb, je právom považovaná za superpotravinu s vysokou nutričnou hodnotou.
Kakao obsahuje vysoký obsah minerálnych látok, antioxidantov a polyfenolov pozitívne pôsobiacich na kardiovaskulárny systém, správnu reguláciu cholesterolu v krvi ako aj ochranný prvok buniek proti oxidačnému stresu. Príjemne stimulujú organizmus k vyššiemu výkonu a spolu so serotonínovými zložkami príjemne ukľudňujú a zlepšujú náladu.
Slovo racionálny pochádza z latinského slova racio, čo v preklade znamená rozum. Z toho je jasné, že racionálna strava je založená na ideálnom množstve a pomere základných živín, vitamínov a minerálnych látok. Strava by mala byť pestrá, zmiešaná a striedma. Strava by sa mala pozostávať z bielkovín, sacharidov i tukov, ale všetko by malo byť v optimálnom pomere a množstve. Niektorý sa pri racio stravovaní snažia aj o obmedzovanie živočíšnych produktov.
Nízkotučná diéta je strava obmedzujúca tuky. Obmedzenie spočíva najmä v zdraviu škodlivých, nasýtených tukoch. Dávajte prednosť nenasýteným tukom, hlavne omega-3 a omega-6 mastným kyselinám. Tuk predstavuje 9 kalórií na gram, zatiaľ čo sacharidy a bielkoviny poskytujú 4 kalórie na gram. Výber s nízkym obsahom tuku tak umožňuje človku jesť väčšie množstvo jedla, čo ocenia ľudia v diéte.
Druh sladidla, ktoré sa chuťou, sladkosťou ako aj použitím podobá bežnému repnému alebo trstinovému cukru, je rovnako použiteľný, avšak jeho benefit spočíva v tom, že má o 40% nižšiu kalorickú hodnotu. Je vhodný na sladenie nápojov aj pokrmov a nekazia sa po ňom zuby.
Erythritol je náhradné sladidlo prirodzene sa vyskytujúce v mnohých druhoch ovocia. Jeho hlavnou výhodou je jeho nízky, takmer nulový, obsah kalórií. Ďalšou výhodou sladenia erythritolom je fakt, že nemetabolizuje s baktériami nachádzajúcimi sa v ústach, čo v praxi znamená, že neprispieva k tvorbe zubného kazu. Erythritol má okrem toho nulový glykemický index a nemá vplyv na hladinu cukru v krvi či hladinu inzulínu. Oproti cukru je jeho sladivosť nižšia a je približne 65 - 70 %.
Stévia je rastlina, ktorá sa v súčasnosti s obľubou používa ako prírodné sladidlo. Jej veľkou výhodou je, že hoci je prirodzene veľmi sladká, neobsahuje takmer žiadne kalórie, a tak je vhodná aj pri diéte a chudnutí.
Lepok alebo tiež nazývaný glutén. Lepok je prírodná bielkovina, ktorá sa vyskytuje v pšenici a príbuzných obilninách. To znamená, že ju obsahujú tiež všetky potraviny, vyrobené z obilnín obsahujúcich lepok. Bezlepková diéta je spôsob stravovania, pri ktorom sa konzumujú potraviny bez obsahu lepku. Tento typ stravovania nie je súčasťou liečby iba pri celiakii, ale týka sa viacerých ochorení a intolerancií.
Laktóza je mliečny cukor, ktorý je obsiahnutý v mlieku a mliečnych produktoch. Ľudské telo je schopné laktózu rozložiť pomocou enzýmu laktáza, ktorý sa nachádza v tenkom čreve. Ak však telo nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo tohto enzýmu, prechádza laktóza do hrubého čreva a následne sa dostavujú príznaky intolerancie na laktózu. Pre všetkých, ktorý majú intoleranciu na laktózu alebo len chcú ľahšie stráviteľné produkty, vyberte si z našej bohatej ponuky.
Problematika palmového oleja začala kvôli jeho vysokému obsahu nasýteného tuku. Je to takmer 50%, čo v porovnaní s extra panenským olivovým olejom a 14 % nie je práve najzdravšie. Mnohé štúdie dokazujú, že práve tento olej má na svedomí zvyšovanie cholesterolu, zvyšovanie telesnej váhy, obezitu, ťažšiu stráviteľnosť a využitie živín v tele.
Vyhnúť sa konzumácii sóje je v súčasnej dobe dosť obtiažne. Množstvo potravín totiž obsahuje takzvaný sójový lecitín, ktorý pôsobí ako emulgátor.. Alergia na sóju alebo intoleranciu na ňu si vyžaduje veľkú trpezlivosť pri hľadaní vhodných potravín najmä v oblasti polotovarov či cukroviniek. S našou ponukou si môžete zjednodušiť život aj pri bezsójovej diéte a dopriať si množstvo potravín bez strachu a výčitiek.
Potraviny bez cukru sú také, ktoré neobsahujú viac ako 0,5 g cukru na 100 g alebo 100 ml potraviny. Ich sladká chuť sa však docieli pridaním iných druhov zložiek, napríklad iných sladidiel či sirupov. Inšpirujte sa produktami z našej ponuky a vychutnajte si sladký život aj bez klasického cukru.
Skratka GMO označuje geneticky modifikované organizmy. Ide o organizmy, ktorých genetický výbava bola upravená, čím sa im umelo pridali nové vlastnosti. Rastliny sa napríklad geneticky modifikujú preto, aby boli odolnejšie voči chorobám, škodcom či suchu, alebo aby prinášali vyššiu úrodu. Genetická modifikácia sa využíva najmä pri kukurici, sóji, repke olejnej, cukrovej repe a pod.
Pridaný cukor sa v potravinách nachádza pod rôznycmi názvami, ako napr.: sacharóza, fruktóza, laktóza, dextróza, maltóza, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, glukózový sirup, polydextróza... Dnes existujú aj novšie varianty: repný cukor, trstinová šťava, jačmenný slad, turbinado, dextrín. Vo väčšine tradičných sladkostí sa nachádza množstvo pridaného cukru, ktorý neprospieva nášmu zdraviu, postave ani zubom. V našej ponuke nájdete označenie množstvo potravín, bez zbytočného pridaného cukru.
Prídavné látky v potravinách nazývame aj aditíva. Sú to látky, ktoré sa pridávajú do potravín, aby upravili vôňu, farbu či chuť potraviny alebo aby predĺžili dobu jej spotreby. Väčšinou majú vylepšiť určité vlastnosti potraviny a vytvoriť dojem dlhšej čerstvosti.
Farbivá v jedle využívajú obchodníci, aby nám predali čo najviac potravín, pretože farba má za účel vyvolať pozitívny vnem a túžbu jedlo ochutnať. Potravinárske farbivá sú veľmi prísne testované, no aj napriek tomu môžu vyvolať u koncového zákazníka alergickú reakciu.