Cukrovka (Diabetes mellitus) je známa porucha metabolizmu, pri ktorej sa prejavuje neschopnosť organizmu využívať cukry a iné sacharidy zo stravy. To má za následok rôzne zdravotné problémy.
U ľudí s cukrovkou je strava hlavnou súčasťou udržiavania zdravej hladiny cukru v krvi.
Pri udržiavaní hladiny cukru v krvi zohrávajú úlohu aj faktory ako telesná hmotnosť, aktivita, stres a genetika, dodržiavanie zdravej výživy je pre kontrolu hladiny cukru v krvi rozhodujúce.
Zatiaľ čo niektoré potraviny, vrátane položiek s vysokým obsahom pridaného cukru a rafinovaných sacharidov, môžu prispievať k výkyvom cukru v krvi, iné môžu optimalizovať kontrolu hladiny cukru v krvi a zároveň podporovať celkové zdravie.
V nasledujúcej časti vám predstavujeme potraviny, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi.
Väčšina ovocia
Okrem ananásov a melónov má väčšina ovocia nízke skóre GI 55 alebo menej.
Je to tak, pretože väčšina ovocia obsahuje veľa vody a vlákniny, aby vyrovnala svoj prirodzene sa vyskytujúci cukor, ktorý sa nazýva fruktóza.
S dozrievaním ovocia sa však zvyšuje ich GI skóre. Ovocné šťavy majú tiež veľmi vysoké skóre GI, pretože odšťavovaním sa odstránia vláknité šupky a semená.
Veľká štúdia z roku 2013 zistila, že ľudia, ktorí konzumovali celé ovocie, najmä čučoriedky , hrozno a jablká, mali výrazne nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Vedci tiež uviedli, že pitie ovocného džúsu zvyšuje riziko vzniku ochorenia.
Batáty alebo sladké zemiaky
Bežné zemiaky majú vysoké skóre GI, ale sladké zemiaky majú nízke skóre a sú veľmi výživné.
Niektoré výskumy naznačujú, že dužina sladkých zemiakov obsahuje viac vlákniny ako šupka, čo naznačuje, že celá zelenina by mohla byť prospešná pre ľudí s cukrovkou .
Vedci, ktorí hlásili výsledky štúdie na zvieratách, tiež poznamenali, že konzumácia sladkých zemiakov môže znížiť niektoré znaky cukrovky.
Avšak stále neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že sladké zemiaky môžu pomôcť stabilizovať alebo znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí, nepochybne sú to zdravé a výživné potraviny s nízkym skóre GI.
Ovsené vločky a ovsené otruby
Ovos má skóre GI 55 alebo nižšie, takže je menej pravdepodobné, že spôsobí výkyvy a poklesy hladiny cukru v krvi.
Ovos tiež obsahuje B-glukány, ktoré môžu nasledovné:
- znížiť reakcie glukózy a inzulínu po jedle
- zlepšiť citlivosť na inzulín
- pomáhajú udržiavať glykemickú kontrolu
- znižujú hladinu lipidov v krvi (tuky)
V prehľade 16 štúdií z roku 2015 sa dospelo k záveru, že ovos má priaznivý vplyv na kontrolu glukózy a lipidové profily u ľudí s cukrovkou 2. typu
Väčšina orechov
Orechy sú veľmi bohaté na vlákninu a majú skóre GI 55 alebo menej.
Orechy tiež obsahujú vysoké hladiny rastlinných bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a ďalších živín, vrátane:
- antioxidačné vitamíny
- fytochemikálie, ako napríklad flavonoidy
- minerály vrátane horčíka a draslíka
Rovnako ako v prípade iných potravín v tomto článku, aj v tomto prípade je najlepšie konzumovať orechy, ktoré sú pokiaľ možno celé a nespracované. Orechy s arómami majú vyššie skóre GI ako obyčajné orechy.
Strukoviny
Strukoviny, ako sú fazuľa, hrášok, cícer a šošovica, majú veľmi nízke skóre GI.
Sú tiež dobrým zdrojom živín, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Medzi tieto živiny patria:
- vlákno
- komplexné sacharidy
- bielkoviny
Štúdia z roku 2012 zistila, že začlenenie strukovín do stravy zlepšilo kontrolu glykémie a znížilo riziko srdcových chorôb u ľudí s cukrovkou 2. typu.
Vyhýbajte sa strukovinovým výrobkom, ktoré obsahujú pridané cukry a jednoduché škroby, ako sú napríklad sirupy, omáčky alebo marinády. Tieto doplnky môžu výrazne zvýšiť skóre GI produktu.
Cesnak
Cesnak je obľúbenou prísadou v tradičných liekoch na cukrovku a na rôzne ďalšie ochorenia.
Zlúčeniny v cesnaku môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi zlepšením citlivosti na inzulín a sekrécie.
V štúdii z roku 2013 užívalo 60 ľudí s cukrovkou 2. typu a obezitou buď samotný metformín, alebo kombináciu metformínu a cesnaku dvakrát denne po jedle počas 12 týždňov. Ľudia, ktorí užívali metformín a cesnak, zaznamenali výraznejšie zníženie hladín cukru v krvi nalačno aj po jedle.
Ľudia môžu jesť cesnak v surovom stave, pridať si ho do šalátov alebo ho môžu použiť do varených jedál.
Jogurt
Konzumácia jogurtu každý deň môže znížiť riziko cukrovky 2. typu.
Autori rozsiahlej metaanalýzy z roku 2014 dospeli k záveru, že jogurt môže byť jediným mliečnym výrobkom, ktorý znižuje riziko vzniku tohto ochorenia. Tiež poznamenali, že sa zdá, že iné mliečne výrobky nezvyšujú riziko.
Vedci si stále nie sú istí, prečo jogurt pomáha znižovať riziko cukrovky 2. typu.
Čistý jogurt je však všeobecne potravina s nízkym GI. Väčšina nesladených jogurtov má skóre GI 50 alebo menej.
Najlepšie je vyhnúť sa sladeným alebo ochuteným jogurtom, ktoré často obsahujú príliš veľa cukru na to, aby človek chcel znížiť hladinu cukru v krvi. Jogurt v gréckom štýle môže byť zdravou alternatívou.